Jeziorka Duszatyńskie

Myśląc o jeziorach w Bieszczadach – nie mamy za bardzo czym sie pochwalić. Oczywiście najsłynniejsza Solina i Zalew Soliński, który co roku przyciąga tysiące turystów – amatorów i pasjonatów wypoczynku nad wodą. Innym jeziorkiem jest Jezioro Myczkowieckie (podobnie jak Solina, powstałe w wyniku budowy zapory). Obydwa zatem akweny wodne postały dzięki działalności człowieka.

Pomyślmy jednak o naturalnych jeziorkach… Można by stwierdzić śmiało, że mamy ich aż 3! Jedno z nich to Jeziorko Bobrowe oraz dwa Jeziorka Duszatyńskie, o których chcę dziś napisać.  Co ciekawe, wszystkie znajdują się w okolicach Góry Chryszczata.

Jeziorka Duszatyńskie znajdują sie na Głównym Szlaku Beskidzkim (czerwonym) i dotrzeć do nich możemy zarówno od trasy Komańcza – Duszatyn lub od wcześniej wspomnianego Jeziorka Bobrowego (przez górę Chryszczata). Na terenie niespełna ponad 2h znajduje sie rezerwat Zwiezło, gdzie ochroną objęte są dwa jeziorka. 

Sama historia ich powstania jest bardzo ciekawa: „Mamy 13 kwietnia 1907 roku, kiedy to nocą po długich ulewach zbocza góry Chryszczata osuwają sie do potoku Olchowatego  tworząc trzy jeziorka. Miejscowi słysząc nieziemskie huki uciekają do Prełuk, gdzie uderzają w dzwon cerkiewny zwiastując nadejścia końca świata (niektórzy opowiadają o ucieczce do Leśniczego, niektórzy, że udali się do Komańczy – a jak było naprawdę – chyba już się nie dowiemy). Tam wtedy myślano – nikt nie przypuszczał, że przyczyna huku może być zupełnie inna.  Po długich i intensywnych ulewach, warstwy łupków były przesiąknięte wodą i stały się doskonałym podłożem do ześlizgnięcia się ziemi. Kiedy mieszkańcy parę dni później powrócili do swoich domów – zastali w lesie dosłownie krajobraz księżycowy. Zsunięta ziemia wraz z drzewami przegradzała potok, na którym powoli już formowały się jeziorka. 

Po pewnym czasie przyzwyczajono się do Jeziorek Duszatyńskim, w tym, że na początku było ich 3! A co się stało, że do dziś zachowały się tylko dwa? Właściciel terenu Hrabia Potocki poprosił o wypuszczenie z dolnego jeziorka wody w celu wyłowienia ryb. Połów nie był zachwycający, bowiem odłowiono tylko 80 pstrągów. Sam hrabia stwierdził i trochę żałował, że wypuścił już z jednego jeziorka wodę – by zapobiec dalszym takim działaniom sugerował, by objąć ten teren ochroną. Kiedy zatem powstał rezerwat Zwiezło – nie do końca wiemy, choć niektórzy podają informację, że musiało być to już przed wojną.  Niemniej jednak – dziś na tym terenie mamy Rezerwat Zwiezło, który chroni dwa jeziorka. Dolne jeziorko położone jest na wysokości 683m n.p.m, zaś Górne nieco wyżej czyli 701 m n.p.m

To miejsce upodobał sobie Karol Wojtyła, który wędrował czterokrotnie nad Jeziorka Duszatyńskie. Dziś znajdziemy tak kamień – przypominający o jego wędrówkach.

 

dsc_7173

????????????????????????????????????

Droga na Jeziorka Duszatyńskie

JEziorka Duszatyńskie JEziorka Duszatyńskie JEziorka Duszatyńskie JEziorka DuszatyńskieJEziorka DuszatyńskieJEziorka DuszatyńskieJEziorka Duszatyńskie JEziorka Duszatyńskie

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *