„Rzeczy”, których nie wiedziałeś o Bieszczadach

Mieszkając na miejscu, nie zdawałam sobie sprawy, że dla wielu osób Bieszczady wciąż skrywają wiele tajemnic.        Są też miejsca, które na pewno nie kojarzą się z południowo – wschodnią Polską. Przed Wami zatem kilka ciekawostek, o których mogłeś nie wiedzieć

1/W BIESZCZADACH ŻYJĄ ŻUBRY

Niewiele osób wie, że w Bieszczadach żyją żubry na wolności. Dziś mówi się o ok 450 sztuk żubrów. Zostały one sprowadzone w 1963 roku i do dziś wciąż ich populacja sie zwiększa. Można je spotkać w wielu miejscach, gdzie żyją w mniejszych i większych stadach. Żubr to taka „krowa, tylko bardziej owłosiona” :). Żubr żyje ok 20-25lat i  może ważyć nawet tonę (samiec; samica ok 700kg). Jeśli nie uda nam sie spotkać ich na wolności (a nie jest to łatwe – choć ja zapraszam na próbę spotkania dzikich zwierząt na Bieszczadzkim Fotosafarii), to możecie pojechać do Mucznego, gdzie znajduje sie zagroda pokazowa – aklimatyzacyjna. Mieszka tam kilka sztuk żubrów, które z czasem będą wypuszczone na wolność.

żubr w Bieszczadach

 

2/ MOŻESZ SPOTKAĆ TU WĘŻA ESKULAPA 

Wąż eskulap jest największym i jednocześnie najrzadszym z węży występujących w Polsce. Obecnie podaje się, że osobników żyjących w Bieszczadach jest ok 150 – 200 sztuk. Jednym z siedlisk jest Pasmo Otrytu, Dolina Solinki lub nieistniejąca wieś Krywe.  Jak każdy inny gad lubi się wygrzewać ana kamieniach, ale też jest doskonałym „pełzaczem po drzewach”. Zatem kiedy jesteśmy w dolinie gdzie występuje – warto czasami spojrzeć w górę, bo może się okazać, że taki 2m wąż gdzieś nad naszymi głowami dynda :). Wąż eskulap to JEDYNY w Polsce żyjący wąż dusiciel, który żywi sie małymi gryzoniami – nie jest groźny dla ludzi. 

wąż eskulap

3/ MORZE BAŁTYCKIE A MOŻE MORZE CZARNE

Wiemy doskonale, że w Polsce rzeki, potoki i strumienie wpływają do Morza Bałtyckiego, natomiast w Bieszczadach rzeka Strwiąż i potok Mszanka wpływa do Morza Czarnego!

stream-3726923_1920

4/ NAJWYŻSZY SZCZYT BIESZCZADÓW TO…. PIKUJ 

To moja ulubiona zagadka, o którą podpytuję turystów. W sumie jak zapytam „Jaki jest najwyższy szczyt Bieszczadów” – padała odpowiedź „TARNICA”. Z jednej strony jest poprawa, ale jeśli zapytamy o Bieszczady Polskie :). Bowiem najwyższym szczytem ogólnie Bieszczadów jest Pikuj, który znajduje się na Ukrainie. Jest on niewiele wyższy od Tarnicy 1346 m n.m.p , bowiem Pikuj ma 1407 m  n.p.m.         Przy dobrej pogodzie Pikuj możemy obserwować z Połoniny Wetlińskiej. 

Pikuj - najwyższy szczyt Bieszczadów

5/ TRÓJSTYK GRANIC

Podczas wędrówek bieszczadzkimi szlakami, możemy być w TRZECH MIEJSCACH NA RAZ! Tak, zgadza sie – w paśmie granicznym mamy szczyt, który nazywa sie Kremenaros, czyli miejsce gdzie spotyka się Polska – Słowacja – Ukraina w jednym miejscu. Możemy dotrzeć tam np. w Wielkiej Rawki (niebieskim szlakiem). Na szczycie znajduje się obelisk, który łączy trzy granice. Krzemieniec ma wysokość 1221m n.p.m i jest dość często odwiedzanym szczytem przez turystów (z racji styku granic, bowiem widoków nie ma tam żadnych). Odnajdziemy tam także kapsułę czasu, w której ukryte jest…. no właśnie nikt tego nie wie. Kapsuła została zakopana 21.05.2016 – zaś planują otworzyć ją 28.05.2031 roku. Aby, dowiedzieć się co jest w środku trzeba będzie pojawić się w tym dniu na szczycie 🙂

Kremenaros

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *